The Best LEGO Sets for Marvel Fans (2026)

The Best LEGO Sets for Marvel Fans (2026)


Whether you're a die-hard MCU collector or a casual fan who just wants some cool stuff on your shelf, LEGO's Marvel lineup has something genuinely worth building. The range runs from bite-sized battle sets under $25 all the way up to jaw-dropping display pieces that'll set you back $500 and take up half your bookcase. We've rounded up the best ones so you don't have to dig through the entire catalog yourself. Here's what's actually worth your time and money.


Avengers Tower

Avengers Tower
Marvel Super Heroes Miscellaneous
#76269
🧩 5,202 pcs 📅 2023
MSRP: $499.99$0.096/pc


Avengers Tower is the crown jewel of LEGO Marvel collecting, and at 5,202 pieces it absolutely earns that title. Every floor is packed with recognizable rooms and Easter eggs pulled straight from the MCU, so the build itself feels like a tour through a decade of Marvel movies. You're not just stacking bricks — you're recreating Tony's lab, the common room, and iconic moments that fans will immediately recognize.

The minifigure lineup is stacked, giving your heroes actual places to hang out rather than just standing in a line on a shelf. Yes, $499.99 is a serious commitment, but no other Marvel set comes close to this level of detail and sheer presence. If you're only going to splurge on one LEGO Marvel set in your lifetime, make it this one.


S.H.I.E.L.D. Helicarrier

S.H.I.E.L.D. Helicarrier
Marvel Super Heroes Avengers
#76354
🧩 3,057 pcs 📅 2026
MSRP: $399.99$0.131/pc


The S.H.I.E.L.D. Helicarrier has always been one of those Marvel set ideas that feels almost too ambitious for LEGO to pull off, and the 2026 version finally delivers on that promise with 3,057 pieces of flying aircraft carrier goodness. The scale is genuinely impressive — this thing commands attention on a shelf or display table the moment you set it down. It's clearly aimed at adult collectors who want a centerpiece, not just another battle scene.

The level of detail on the deck, the engines, and the overall silhouette captures exactly what makes the Helicarrier so iconic in the first place. At $399.99 it's a significant purchase, but you're getting a display piece that holds its own next to even the biggest sets in the Marvel lineup. Fans who love the spy and espionage side of Marvel will find this especially satisfying.


Ravager Jumpsuit Groot

Ravager Jumpsuit Groot
Marvel Super Heroes Guardians of the Galaxy Vol. 2
#76341
🧩 604 pcs 📅 2026
MSRP: $59.99$0.099/pc


Ravager Jumpsuit Groot is one of those sets that punches way above its price point. For $59.99 and 604 pieces, you get a fully articulated Baby Groot figure wearing his little Ravager outfit, and the posability alone makes it worth the buy. You can set him mid-dance, mid-stomp, or however you want him — and he holds the pose without flopping around.

The details on this build are genuinely charming, from the texture of his bark to that tiny suit that Kraglin gave him. It's a perfect desk or shelf piece that doesn't take up a ton of space but still gets noticed. If you're a Guardians fan or just love a character build that actually has personality, this little guy delivers.


X-Men: The X-Mansion

X-Men: The X-Mansion
Marvel Super Heroes X-Men
#76294
🧩 3,093 pcs 📅 2024
MSRP: $329.99$0.107/pc


The X-Mansion is a set that X-Men fans have wanted for years, and at 3,093 pieces and $329.99 it finally gives the mutants the home base they deserve in LEGO form. The build captures the grandeur of Professor Xavier's school with real architectural detail, and the minifigure selection of fan-favorite mutants is exactly what makes this feel like a celebration of the franchise rather than just another building set.

It's the kind of set that earns a permanent spot in your collection rather than getting rotated out. Whether you want to recreate classic X-Men moments or just have an incredible display piece that stands apart from the Avengers-heavy Marvel lineup, this one fills a gap nothing else does. If you've been waiting for LEGO to do the X-Men justice, the wait is over.


Iron Man Mark 3 Collectors' Edition

Iron Man Mark 3 Collectors' Edition
Marvel Super Heroes Iron Man
#76344
🧩 1,297 pcs 📅 2026
MSRP: $129.99$0.100/pc


The Iron Man Mark 3 Collectors' Edition builds up to a posable figure standing over 15 inches tall, and it looks every bit as good as that sounds. The 1,297-piece build is satisfying and detailed, walking you through the construction of an armor that Marvel fans have loved since the very first Iron Man movie. When you're done, you've got something that looks more like a high-end collectible than a toy.

The articulated joints let you actually pose him, which puts this a step above a static statue and makes it way more fun to display. At $129.99 it's reasonably priced for what you get, especially compared to official Marvel collectible figures in the same size range. This one's a no-brainer if you love Iron Man or want a bold centerpiece for a desk or shelf.


Spider-Man vs. Oscorp

Spider-Man vs. Oscorp
Marvel Super Heroes Spider-Man
#76324
🧩 808 pcs 📅 2025
MSRP: $139.99$0.173/pc


Spider-Man vs. Oscorp gives you both Peter Parker and Miles Morales in one box, which is already a win for fans who love the idea of two Spider-Men sharing a shelf. The 808-piece build recreates the tension between Spider-Man and Oscorp with buildable structures that capture that classic New York comic book energy. It's a set that feels grounded in the story rather than just slapping characters onto a generic battle scene.

At $139.99 the price feels a touch high for the piece count, but the character selection and the specific story it's telling help justify it. If you've been wanting a Spider-Man set that goes beyond the usual villain-chasing-hero formula, this one has more going on. Fans of both the comics and the movies will find plenty to love here.


Dancing Groot

Dancing Groot
Marvel Super Heroes Guardians of the Galaxy
#76297
🧩 459 pcs 📅 2024
MSRP: $44.99$0.098/pc


Dancing Groot is exactly what it sounds like, and it's better than you'd expect. The 459-piece build results in a Groot figure with a motion feature that actually makes him dance, which sounds gimmicky until you see it in person and immediately smile. It's a genuinely fun build that does something no static display piece can.

At $44.99 it's an easy impulse buy that you won't regret, and it works great as a gift for just about any Marvel fan. The build itself is straightforward enough to be relaxing without being boring, and the end result has real charm on a desk or shelf. If you want a LEGO set that makes people stop and interact with it, this is the one.


Fantastic Four vs. Galactus Construction Figure

Fantastic Four vs. Galactus Construction Figure
Marvel Super Heroes The Fantastic Four: First Steps
#76316
🧩 427 pcs 📅 2025
MSRP: $59.99$0.140/pc


This Fantastic Four set ties directly into the MCU movie and gives you the iconic team alongside the universe-devouring threat of Galactus in construction figure form. For 427 pieces at $59.99, you're getting a solid handful of characters that represent a corner of Marvel that LEGO hasn't always given enough attention. The Galactus construction figure is the real draw here — he's big, detailed, and genuinely imposing next to the team.

It's a great pick if you want to start building out a Fantastic Four corner of your collection without making a huge financial commitment. The minifigures are clean and accurate, and the whole thing displays well together as a scene. Fans who've been waiting for LEGO to dig into the Fantastic Four will want to grab this one early.


Avengers: Endgame Final Battle

Avengers: Endgame Final Battle
Marvel Super Heroes Avengers: Endgame
#76323
🧩 621 pcs 📅 2025
MSRP: $99.99$0.161/pc


Avengers: Endgame Final Battle takes one of the most emotionally loaded moments in MCU history and translates it into a 621-piece set that actually does it justice. The minifigure lineup pulls from across the MCU roster, so you're getting characters you won't easily find in other sets. The buildable battle scene elements give the figures context rather than just leaving them standing on a flat baseplate.

At $99.99 it hits a sweet spot between affordable and substantial, making it a solid choice for fans who want to commemorate Endgame without spending Avengers Tower money. It displays well as a diorama and holds up for play if that's your thing. If Endgame meant something to you, this set is a worthy tribute to that moment.


Avengers: Age of Ultron Quinjet

Avengers: Age of Ultron Quinjet
Marvel Super Heroes Avengers: Age of Ultron
#76325
🧩 1,131 pcs 📅 2025
MSRP: $129.99$0.115/pc


The Age of Ultron Quinjet is a sleek, 1,131-piece build that captures the battle-ready look of the Avengers' signature aircraft with impressive accuracy. The detailing on the hull, engines, and cockpit area goes well beyond what you'd expect from a vehicle set at this price point, and the finished model looks genuinely sharp from every angle. It's the kind of set where the build process is just as enjoyable as the display.

At $129.99 you're getting a substantial model that earns its shelf space alongside your minifigure displays and building sets. The Quinjet is one of those vehicles that fans have wanted done properly for years, and this version delivers. If you love Marvel vehicles or want a display piece that complements a larger Avengers collection, this one's worth adding to your list.


Epic Battle: Spider-Man vs. Sandman

Epic Battle: Spider-Man vs. Sandman
Marvel Super Heroes Spider-Man 3
#76334
🧩 201 pcs 📅 2026
MSRP: $24.99$0.124/pc


Epic Battle: Spider-Man vs. Sandman is a 201-piece set that gives you three iconic characters — Spider-Man, Sandman, and Venom — for just $24.99, which is genuinely hard to beat as an entry-level Marvel pick. The dynamic battle scene elements make it feel more like a display moment than a random pile of bricks, and the figures themselves are well done for the price. It's not going to dominate your shelf, but it doesn't need to.

This is the kind of set that's perfect as a gift, a starter for a younger fan, or just a quick and satisfying build when you want something fun without a big time commitment. Getting Venom in the same box as Spidey and Sandman is a nice bonus that makes the value feel even stronger. Small set, big character energy.


Captain America: Civil War Battle

Captain America: Civil War Battle
Marvel Super Heroes Captain America: Civil War
#76314
🧩 736 pcs 📅 2025
MSRP: $99.99$0.136/pc


Captain America: Civil War Battle lets you build out the airport showdown that had Marvel fans losing their minds back in 2016, and it's a satisfying recreation of one of the MCU's best action sequences. The 736-piece build gives you detailed minifigures from both sides of the conflict, so you can stage the whole team-on-team confrontation exactly how you remember it. The builds themselves do a solid job of evoking the setting without overcomplicating things.

At $99.99 it's priced fairly for what you get, especially given the strength of the minifigure lineup. Civil War is one of those MCU moments that still holds up, and having a LEGO set dedicated to it feels like long-overdue recognition. If you love that film or just want a conflict-heavy set with great characters on both sides, this one hits the mark.


Epic Battle: Hulkbuster vs. The Hulk

Epic Battle: Hulkbuster vs. The Hulk
Marvel Super Heroes Avengers: Age of Ultron
#76343
🧩 413 pcs 📅 2026
MSRP: $49.99$0.121/pc


Hulkbuster vs. The Hulk packs three iconic Marvel figures — Iron Man, the Hulk, and the massive Hulkbuster armor — into a 413-piece set for $49.99, and that value proposition is hard to argue with. The Hulkbuster itself is the star of the show, chunky and detailed in a way that makes it look great on a shelf even next to much larger sets. Having all three together lets you immediately set up the showdown the moment you finish building.

The buildable character format works really well here, giving each figure more presence than a standard minifigure while keeping the set compact enough to fit anywhere. It's a great pick if you want impactful Marvel displays without committing to a massive build. Fans of the Age of Ultron storyline especially will get a kick out of this one.


Spider-Man vs. Mysterio: The Daily Bugle

Spider-Man vs. Mysterio: The Daily Bugle
Marvel Super Heroes Spider-Man
#76342
🧩 861 pcs 📅 2026
MSRP: $99.99$0.116/pc


Spider-Man vs. Mysterio: The Daily Bugle is an 861-piece set that builds out the iconic newspaper building across four distinct levels, giving you way more to explore than a typical battle scene set. The multi-floor layout means there's real detail and storytelling packed into every section, from the bustling newsroom to the rooftop showdown with Mysterio. It's one of the more architecturally interesting Spider-Man sets LEGO has put out in a while.

Mysterio is one of Spider-Man's most visually striking villains, and he looks fantastic in LEGO form with that fishbowl helmet and swirling illusion aesthetic. At $99.99 for 861 pieces you're getting solid value alongside a genuinely fun multi-level build. If you're a Spider-Man fan who wants something with more depth than a simple hero-chases-villain setup, this one delivers.


MARVEL Logo

MARVEL Logo
Marvel Super Heroes Miscellaneous
#76313
🧩 931 pcs 📅 2025
MSRP: $99.99$0.107/pc


The LEGO Marvel Logo set is a clever one — 931 pieces at $99.99 that builds the iconic Marvel logo itself, and comes bundled with five minifigures that give you real collecting value alongside a unique display piece. It's the kind of set that works as a statement piece for a Marvel-themed room or collection shelf without needing to represent a specific movie or storyline. The logo format makes it immediately recognizable to anyone who walks into the room.

The minifigure selection is the real reason to pay attention here, since you're expanding your hero roster without having to buy into a larger, more expensive set. It's a smart buy if you want to fill out your collection with characters you might be missing. For Marvel fans who love the brand as much as the stories, this one's a genuinely fun addition.