The Best LEGO Princess Sets (2026)

The Best LEGO Princess Sets (2026)

If you love Disney and LEGO, you're in the right place. This list covers the best LEGO princess sets available right now, from giant display-worthy castles to smaller character builds that are just as satisfying to put together. Whether you're shopping for yourself, buying a gift, or just curious what's out there, there's genuinely something here for every budget and every taste.

These sets range from under $35 all the way up to $400, so the price gap is real. We've included castles, buildable figures, playsets, and everything in between so you can find exactly what fits your shelf space, your budget, and your favorite Disney characters.

Disney Castle

Disney Castle
Disney Disney 100
#43222
🧩 4,837 pcs 📅 2023
MSRP: $399.99$0.083/pc

The Disney Castle is the crown jewel of LEGO Disney sets, and it earns that title with nearly 5,000 pieces packed full of details that reward you the whole way through the build. This isn't a quick weekend project. It's a serious commitment that pays off with one of the most impressive display pieces you can put together from any LEGO theme.

At $399.99, it's clearly aimed at collectors and hardcore Disney fans rather than casual builders. But if you're the kind of person who wants a centerpiece that stops people in their tracks, this is it. The level of detail is genuinely impressive, and every time you look at it on the shelf you'll notice something new.

If you're a Disney fan who wants to go all in on one truly special set, this is the one to get. It's expensive, it's big, and it's absolutely worth it.

Beauty and the Beast Castle

Beauty and the Beast Castle
Disney Beauty and the Beast
#43263
🧩 2,916 pcs 📅 2025
MSRP: $279.99$0.096/pc

The Beauty and the Beast Castle is built for adults, and it shows. At 2,916 pieces for $279.99, you're getting a complex, detailed build that takes real time to complete and looks stunning when you're done. This isn't a set you rush through. It's the kind of project you settle into over a few evenings and actually enjoy.

The architectural detail is what makes this one stand out. It captures the look and feel of the Beast's enchanted castle in a way that feels true to the film without being cartoony. It's impressive enough to display in a living room without anyone questioning why a LEGO set is sitting on your bookshelf.

If you love Disney, great architecture, or just satisfying builds that result in something genuinely beautiful, this is a top pick. The 2025 release date also means it's fresh and widely available right now.

Elsa's Ice Palace

Elsa's Ice Palace
Disney Frozen
#43244
🧩 630 pcs 📅 2024
MSRP: $99.99$0.159/pc

Elsa's Ice Palace is a great mid-range Frozen set that hits the sweet spot between a fun build and a display piece worth keeping out. At 630 pieces for $99.99, it's priced reasonably for what you get, and the palace itself looks the part with the icy aesthetic fans of the films expect.

You also get minifigures included, which means you can jump straight into recreating scenes from the movies once the build is done. That dual purpose, solid build plus actual play value, makes it a strong pick if you're buying for a Frozen fan who wants both.

It's not the biggest or most complex set on this list, but it delivers a genuinely enjoyable build experience and a finished product that looks great on a shelf. Frozen fans will be very happy with this one.

Elsa's Ice Castle & Snow Ride Adventure

Elsa's Ice Castle and Snow Ride Adventure is a smaller, more affordable entry point into LEGO Disney princess sets, coming in at 216 pieces for $49.99. The big draw here is that you get seven Disney characters included, which is a lot of figures for the price and makes this feel like great value if characters matter more to you than the build itself.

The castle build is compact, but it works well as a display base for all those figures. You can arrange them however you like, and the whole setup has a fun, collectible feel that's pretty hard to resist if you're into Disney.

This one is best for younger builders or anyone who wants a budget-friendly Disney set without sacrificing the fun of putting something together. Seven characters at this price point is genuinely hard to beat.

Cinderella's Castle & Horse Carriage

Cinderella's Castle & Horse Carriage
Disney Cinderella
#43275
🧩 596 pcs 📅 2025
MSRP: $79.99$0.134/pc

Cinderella's Castle and Horse Carriage is a solid, well-rounded Disney set that delivers both a great build and four minifigures for $79.99. The castle itself is a proper display piece, not just a backdrop, so you're getting something that looks good on a shelf when you're done building it.

The horse carriage is a nice addition that makes this feel like a more complete scene rather than just a standalone building. It gives the whole set a story, which is a detail that elevates it above similar sets at this price.

With four minifigures and classic Cinderella vibes, this is a natural choice as a birthday gift for any Disney fan. It's substantial enough to feel special without crossing into the intimidating price range of the bigger castle sets. A really solid pick overall.

Rapunzel's Tower & The Snuggly Duckling

Rapunzel's Tower & The Snuggly Duckling
Disney Tangled
#43241
🧩 623 pcs 📅 2024
MSRP: $84.99$0.136/pc

Rapunzel's Tower and The Snuggly Duckling is one of the more charming sets on this list because you get two iconic Tangled locations in one box. The tower and the inn together make for a really satisfying build that covers more ground than a single-structure set, and the variety keeps things interesting throughout the build.

At 623 pieces for $84.99, it's priced right for what you get. Three mini-doll figures are included so you can jump into recreating your favorite scenes from the film right away. The details on both structures are well done and feel true to the movie's visual style.

If you love Tangled, this is the set to get. It's fun to build, looks great displayed together, and gives you enough to work with that creative play feels genuinely open-ended rather than limited.

Disney Princess Market Adventure

Disney Princess Market Adventure
Disney Disney Princess
#43246
🧩 821 pcs 📅 2024
MSRP: $99.99$0.122/pc

Disney Princess Market Adventure stands out because you're getting four different buildings to construct instead of just one, which makes the build experience feel a lot more varied and interesting. For $99.99 and 821 pieces, that's a lot of LEGO to work through, and the variety of structures keeps things fresh from start to finish.

The four included mini-doll figures are a nice touch, but the real highlight here is the two collectible rings with swappable decorations. It's a small detail that adds a fun collecting element on top of the main build, which most sets in this range don't offer.

If you want a bigger, multi-structure playset rather than a single focused castle build, this is your best option on this list. It's great value and gives you a lot to do both during and after the build.

Princess Castle & Royal Pets

Princess Castle & Royal Pets
Disney Disney Princess
#43267
🧩 787 pcs 📅 2025
MSRP: $129.99$0.165/pc

Princess Castle and Royal Pets is the set to get if you want a proper Disney Princess centerpiece that also comes loaded with characters. Ten princess minifigures is a remarkable number for one set, and at $129.99 it feels like genuinely good value given the piece count of 787 and the sheer number of figures included.

The castle itself is gorgeous and detailed enough to work as a display piece, but the minifigure count means it's also incredibly fun to play with. You've got basically the whole Disney Princess roster ready to go, which is hard to beat if you love multiple films and don't want to commit to just one character.

This is a great pick for anyone who wants something bigger and more impressive than a starter set without going anywhere near the $400 price tag of the biggest Disney castle sets.

Magic of Disney

Magic of Disney
Ideas Licensed
#21352
🧩 1,103 pcs 📅 2024
MSRP: $99.99$0.091/pc

Magic of Disney is a 1,103-piece Ideas set that's built around celebrating classic Disney characters and scenes in a way that feels genuinely special. At $99.99, it delivers a satisfying build experience that results in something display-worthy, which is exactly what the Ideas line is known for doing well.

The Ideas theme means this one went through the fan design process, so it carries that extra bit of passion and attention to detail that makes Ideas sets feel different from standard releases. If you want something that celebrates Disney in a way that feels a little more unique, this is it.

It's a great pick for Disney fans of any age who want a display piece that sparks conversation. The build is engaging, the finished product looks great on a shelf, and the classic Disney celebration angle makes it feel timeless rather than tied to one specific film.

Lilo and Stitch Beach House

Lilo and Stitch Beach House
Disney Lilo & Stitch
#43268
🧩 834 pcs 📅 2025
MSRP: $89.99$0.108/pc

The Lilo and Stitch Beach House is a fun, personality-packed set that captures the quirky ohana energy of the film really well. At 834 pieces for $89.99, it's a solid value, and the buildable locations give you enough to work with that recreating scenes from the movie feels genuinely satisfying rather than limited.

The included minifigures bring the cast to life, and the detailed sets do a good job of capturing the tropical, slightly chaotic feel of Lilo and Stitch's world. It's not a generic princess castle, which honestly makes it more interesting as a display piece on your shelf.

If Lilo and Stitch holds a special place for you, this set is an easy recommendation. It celebrates the film with real care, and the finished build looks great whether you're playing with it or just admiring it from across the room.

Stitch

Stitch
Disney Lilo & Stitch
#43249
🧩 730 pcs 📅 2024
MSRP: $64.99$0.089/pc

The Stitch buildable figure set is exactly what it sounds like: you build Stitch from Disney's Lilo and Stitch in chunky, satisfying LEGO form. At 730 pieces for $64.99, it's a well-priced character build that results in a display piece you'll actually want to keep out on your shelf indefinitely.

The chunky build style is approachable without feeling simple, so it works whether you're a newer builder or someone who just loves having character figures in brick form. Stitch's design translates really well into LEGO, and the finished figure has a lot of personality.

If you're a Stitch fan, this is a no-brainer. It's fun to build, affordable compared to most character sets, and the finished product is genuinely one of the more charming things you can display from the Disney LEGO lineup.

Angel

Angel
Disney Lilo & Stitch
#43257
🧩 784 pcs 📅 2025
MSRP: $64.99$0.083/pc

Angel is the Lilo and Stitch companion set to the Stitch buildable figure, and she's just as fun to put together. At 784 pieces for $64.99, you get a detailed buildable character that captures all of Angel's cute, slightly mischievous design in brick form. The level of detail on a character this size is impressive.

If you already have the Stitch figure, getting Angel is a pretty easy decision. They look great displayed together, and the matching build style means they feel like a set rather than two unrelated figures sharing a shelf. Even on her own, though, Angel makes a strong display piece.

This is a great pick for fans of the movie who think Angel deserves more recognition, which, honestly, she does. It's affordable, the build is genuinely enjoyable, and the finished figure is one of the more lovable things in the Disney LEGO lineup right now.

The Aristocats Adorable Marie

The Aristocats Adorable Marie
Disney The Aristocats
#43286
🧩 369 pcs 📅 2026
MSRP: $34.99$0.095/pc

Adorable Marie from The Aristocats is a smaller, budget-friendly Disney character build that punches above its price point. At 369 pieces for $34.99, it's one of the most affordable sets on this list, and it still delivers a finished display piece that has real charm and personality on a shelf.

Marie is a great character choice for this kind of set. Her design is instantly recognizable, and LEGO captures the fluffy, theatrical energy of the character well in brick form. It's a fun build that doesn't overstay its welcome, making it a great option if you want something you can finish in one sitting.

This one works well as a standalone display piece, a gift for an Aristocats fan, or a casual build for a lazy afternoon. At this price, it's hard to find much to complain about.

Heihei

Heihei
Disney Moana 2
#43272
🧩 566 pcs 📅 2025
MSRP: $39.99$0.071/pc

The Heihei set brings Disney's Moana to life with buildable character figures that are designed for fans who want to display something from the film. At 566 pieces for $39.99, it's an affordable build that delivers solid display value without asking much from your wallet or your shelf space.

The included minifigures and accessories do a good job of capturing the feel of Moana's ocean adventure world, and the details are well done for a set at this price point. It's a fun way to celebrate a film that has a devoted fanbase across both the original and the sequel.

If you're into Disney collectibles or just love Moana, this is worth picking up. It's not the biggest or most complex build on this list, but it's charming, affordable, and a genuinely nice addition to any Disney LEGO collection.

'Up' House

'Up' House
Disney Disney 100
#43217
🧩 598 pcs 📅 2023
MSRP: $59.99$0.100/pc

The Up House is one of those LEGO sets that just works on every level. At 598 pieces for $59.99, you're building the iconic house from Up, complete with the colorful balloons that make it one of the most recognizable images in all of Pixar's filmography. The build is fun, the finished product is immediately recognizable, and the whole thing looks wonderful on a shelf.

The balloon details are the real highlight here. They give the finished model a sense of whimsy that most LEGO sets can't pull off, and the house itself is detailed enough to reward a closer look without being so complex that it stops being fun.

If Up has a place in your heart, this set is worth every penny. It's affordable, it builds into something genuinely beautiful, and it's the kind of display piece that draws people in and makes them want to talk about it.