The Best LEGO Friends Sets (2026)

The Best LEGO Friends Sets (2026)

LEGO Friends has come a long way from its early days, and the 2025 and 2026 lineups are genuinely some of the best the theme has ever looked. Whether you're shopping for a kid who's just getting into building or you're a collector looking for something with serious shelf presence, there's a Friends set in this range for you. Prices run from a very reasonable $9.99 all the way up to $169.99, so budget isn't really an excuse to skip out.

This list covers 15 of the best sets across the Friends theme, mixing new 2026 releases with strong 2025 picks that are still worth your money. We're looking at build quality, play value, piece count for the price, and what makes each set worth adding to your collection.

Axolotl Adventure Boat

At just $9.99 for 95 pieces, the Axolotl Adventure Boat is one of those rare budget sets that actually has a personality. The axolotl theme is a smart choice since these quirky little amphibians have a massive fanbase, and seeing that aesthetic translated into a boat design gives this set a charm that punches well above its price point.

It's an ideal starter set for younger builders or a low-commitment gift when you want to grab something fun without overthinking it. The compact piece count keeps the build approachable, but there's enough going on visually to make it feel like a real set and not just a promotional freebie.

If you're a Friends fan who loves animal-themed builds, this one is easy to recommend as a quick pickup or an addition to a larger aquatic display.

Friendship Tree House Hangout

Friendship Tree House Hangout
Friends Tree Houses
#42652
🧩 701 pcs πŸ“… 2025
MSRP: $69.99$0.100/pc

The Friendship Tree House Hangout gives you a solid 701 pieces for $69.99, which is a fair deal for a set with this much character. Tree house builds always have great display value, and this one leans into the social, story-driven side of Friends with accessories and minifigures that actually give you something to do once the build is done.

The build itself is the kind of satisfying medium-length project that works well for a weekend afternoon. You're not rushing through it in an hour, but you're also not committing to a multi-day marathon. That sweet spot makes it genuinely fun to put together.

It's best suited for Friends fans who enjoy character-driven play and want a set that looks great on a shelf but also holds up as an actual playset. The hangout-in-the-trees concept gives it a cozy, imaginative feel that's hard not to like.

Family Vacation Beach Resort

Family Vacation Beach Resort
Friends Summer
#42673
🧩 1,140 pcs πŸ“… 2025
MSRP: $129.99$0.114/pc

The Family Vacation Beach Resort clocks in at 1,140 pieces for $129.99, making it one of the more substantial builds in the Friends lineup. You're getting a full beach scene with multiple areas to explore, which gives the set a lot of replayability and display depth once it's all put together.

Beach-themed sets tend to be crowd pleasers, and this one delivers on the relaxed, sunny vibe that makes them popular. The variety of spots within the resort means there are different things to discover and interact with, which keeps both the build and the play experience from feeling repetitive.

If you've got a Friends fan who loves open-ended storytelling, this is the kind of set that becomes a backdrop for a hundred different stories. It's a great pick at the $129.99 price point for the size and scope you're getting.

Heartlake City Apartments and Stores

Heartlake City Apartments and Stores
Friends Heartlake City
#42670
🧩 2,040 pcs πŸ“… 2025
MSRP: $169.99$0.083/pc

The Heartlake City Apartments and Stores is the biggest set on this list at 2,040 pieces and $169.99, and it earns that top spot with a build that brings real city-life energy to the Friends theme. You're constructing a multi-story building with both residential and retail spaces, which gives you a ton of variety across a long and rewarding build session.

A set this size has serious display value. It's the kind of piece that anchors a shelf or a dedicated LEGO display, and the mix of apartments and storefronts means it fits naturally alongside other Heartlake City sets if you're building out a larger town layout.

This one is best for older builders or dedicated Friends collectors who want a flagship-level set. The price reflects the piece count and the ambition of the build, and for fans of the theme, it's hard to argue with what you're getting.

Garden Restaurant

Garden Restaurant
Friends Heartlake City
#42691
🧩 1,465 pcs πŸ“… 2026
MSRP: $129.99$0.089/pc

The Garden Restaurant is 1,465 pieces for $129.99, and it's exactly the kind of set that rewards patient builders who love detail work. You're putting together a full restaurant environment, which means kitchens, seating areas, and all the little touches that make a scene feel lived-in and believable.

The storytelling potential here is really strong. A restaurant setting naturally invites role-play, and the combination of outdoor garden vibes with a functioning eatery concept gives it a charming, specific identity that sets it apart from generic building sets.

For Friends fans who love creating scenes and populating them with characters doing actual things, this is a top-tier pick. The piece count puts it in serious build territory, and the $129.99 price is reasonable for what you're getting in terms of complexity and finished display quality.

Liann's Family House

Liann's Family House brings 946 pieces to the table for $69.99, which is genuinely excellent value for a residential set of this size. House builds in the Friends theme tend to be favorites because they're endlessly customizable, and having a named character tie the set to the broader Heartlake City story gives it more personality than a generic home kit.

The piece count means you're in for a solid build that takes real time and attention, which is a good thing if you enjoy the process as much as the finished product. Residential sets also tend to have strong display value since a well-built house looks great as part of a larger Friends city layout.

This is a great pick for collectors building out Heartlake City or for kids who love imaginative home-life play. At $69.99 for nearly 1,000 pieces, the price-to-piece ratio is one of the best on this list.

Beach House with Seals

Beach House with Seals
Friends Beach
#42699
🧩 400 pcs πŸ“… 2026
MSRP: $49.99$0.125/pc

The Beach House with Seals is 400 pieces at $49.99, and it hits that comfortable middle-ground price where you're getting a real set without committing to a major purchase. The seal figures are the obvious highlight here since animal companions are consistently one of the most popular elements in Friends sets, and seals are a fun, specific choice that gives this one a distinct identity.

The coastal setting is well-suited for display, especially if you're already building out a beach or ocean section of a Friends layout. The house itself gives you a proper structure to build, not just a flat beach scene, so there's actual architectural detail to work through.

It's a solid pick for younger builders, gift shoppers on a mid-range budget, or anyone who just really loves the ocean theme and wants something cute and displayable for around fifty bucks.

Heartlake City Friends Club House

The Heartlake City Friends Club House packs 794 pieces into a $89.99 set, and the lineup of included characters alone makes it stand out. Five minidolls plus three animal companions, specifically a cat, a gecko, and a bunny, gives you one of the more generous character rosters in the Friends 2026 range.

The club house concept is a natural fit for the Friends theme. It's a community space, which means lots of room for storytelling and group play scenarios. The build itself at 794 pieces is substantial enough to be a satisfying project without being overwhelming, landing it in that ideal range for dedicated kid builders and younger teen fans.

For anyone who wants a set that's as much about the characters and play possibilities as the build itself, this is an easy recommendation. The animal variety alone gives it extra points for charm.

Puppy Playground

The Puppy Playground is a 66-piece set at $9.99, so you know exactly what you're signing up for: a quick, fun, animal-focused build with no frills and no complicated commitment. For a budget set, it does its job well, giving dog lovers a cute little scene to put together and play with.

Sets like this are perfect as stocking stuffers, birthday add-ons, or just a low-stakes way to introduce younger kids to building. The piece count is appropriate for little hands and short attention spans, but it's not so minimal that it feels like an afterthought.

If you're a Friends fan who collects animal sets or you're shopping for a young child who loves dogs, the Puppy Playground is an easy yes at ten dollars. It's not trying to be more than it is, and that straightforwardness is actually part of the appeal.

Cat Birthday Party

The Cat Birthday Party is 321 pieces for $29.99, and it's one of those sets where the concept does a lot of the heavy lifting. A feline birthday celebration is inherently fun and photogenic, and the decorated party scene with cat characters and colorful accessories gives you something that looks great once it's built and sits nicely on a shelf.

The price is right for the piece count, and the themed nature of the set makes it an obvious gift choice for cat lovers or Friends fans who enjoy collecting sets around specific events and occasions. Building it out feels festive in a way that generic playsets don't quite capture.

It's aimed at younger builders, but honestly anyone who likes cute, themed displays will appreciate what this one delivers. For $29.99, it's a solid value with genuine personality.

Comic Book and Game Store

Comic Book and Game Store
Friends Heartlake City
#42674
🧩 1,005 pcs πŸ“… 2025
MSRP: $99.99$0.099/pc

The Comic Book and Game Store is a 1,005-piece set at $99.99, and it's one of the most interesting concept sets in the Friends lineup. A hobby shop stocked with comic and gaming references is a clever, specific idea that appeals not just to the usual Friends audience but also to older fans and collectors who'll recognize the nods to geek culture.

The interior detail is where this set shines. Retail builds live or die by how convincing the inside looks, and from what the set delivers with four minidolls and hobby-themed accessories, there's a lot to dig into both during the build and once it's on display.

At $99.99 for over a thousand pieces with a genuinely unique theme, this is one of the stronger value propositions on this list. It works great as a standalone display piece and fits naturally into a larger Heartlake City layout.

Panda Sanctuary

The Panda Sanctuary is 243 pieces at $29.99, and it hits exactly the right notes for a nature-themed animal set aimed at younger builders. Pandas are perennial favorites, and framing the set as a sanctuary gives the play experience a nurturing, caretaking angle that kids tend to connect with strongly.

The piece count keeps things accessible without feeling throwaway. You're getting enough to build a proper habitat scene with room for imaginative caregiving scenarios, which is a nice combination of construction and open-ended play that works well for the target age range.

For gift shoppers, this is a reliable choice. It's priced reasonably, has an instantly appealing subject, and gives kids something to actually do with it once the build is finished. Animal sanctuary sets in this range tend to get a lot of repeat play, and this one earns that.

Unicorn Dream CafΓ©

The Unicorn Dream CafΓ© is 475 pieces for $39.99, and the concept is committed enough to its own whimsy that it works really well. A magical cafΓ© with a unicorn theme gives you pastel colors, fantasy details, and the kind of cozy, imaginative setting that Friends fans gravitate toward for both play and display.

The piece count puts it in a comfortable building range, not too quick and not exhausting. You're spending a real amount of time on it without it becoming a weekend commitment, which makes it a satisfying single-session or two-session build depending on your pace.

It's ideal for builders who love decorative, story-rich sets that look great on a shelf. The fantasy angle also makes it a bit more visually distinctive than a standard cafΓ© set, which gives it better staying power as a display piece in a larger Friends collection.

Friendship Camper Van Adventure

The Friendship Camper Van Adventure is 778 pieces at $59.99, and camper van builds are consistently among the most beloved in any LEGO theme. There's something about a vehicle you can actually open up and furnish that makes these sets endlessly satisfying to build and play with.

The Friends version leans into the adventure and outdoor storytelling side of the theme, with camping accessories and outdoor elements that give the set a specific mood. It's not just a van, it's a whole little world of road-trip energy packed into 778 pieces.

For the price, this is one of the better deals on the list. You're getting a complex, detailed build with strong play and display value, and the camper van format means it works both as a standalone set and as part of a larger Friends travel or adventure layout.

Spinning Flower and Fairy Teacup Ride

Spinning Flower and Fairy Teacup Ride
Friends
#42702
🧩 321 pcs πŸ“… 2026
MSRP: $39.99$0.125/pc

The Spinning Flower and Fairy Teacup Ride is 321 pieces at $39.99, and the functional spinning teacup ride is the detail that makes this set genuinely special. A ride that actually rotates is a meaningful interactive feature, not just a visual one, and pairing it with Aliya's changeable expression mid-spin is a clever, playful touch that kids will come back to repeatedly.

The fairy theme is fully committed throughout, with fairy wings, wigs, a selfie photo booth, and accessories like a park ticket phone and a LEGO brick plushie. Three minidolls, Aliya, Liann, and Autumn, round out the set with a solid character roster. The overall package feels cohesive and imaginative rather than random.

At $39.99, it's a strong value for what you're getting. The build is accessible for ages 7 and up, and the finished product has both serious play value and enough visual charm to earn a permanent spot on a shelf.